Bali Bohemia

Filipíny: Kdy cestovat

Vhodná doba kdy cestovat na Filipíny je, podle zažitých pouček, v první čtvrtině roku, nicméně strávit na těchto ostrovech příjemný pobyt se dá i mimo sezonu, stačí jen vědět kde. Třeba v SM City North EDSA, jednom z největších nákupních center světa (a vůbec největším v jihovýchodní Asii). Pojďme si ale pěkně popořádku objasnit, kdy je ideální doba na jednotlivé aktivity na Filipínách.

Vhodná doba, kdy jet na Filipíny: Pokud chcete poznat život v exotické zemi, můžete kdykoliv. Poznat zvyky dvanácté nejpočetnější populace světa nebo ochutnat exotická jídla, včetně moučníku halo-halo připomínajícho barevné amarouny, lze v kterémkoliv ročním období. To samé platí pro ochutnání alkoholických drinků, kokosový rum je prý v některých barech levnější než džus. Zásadním faktorem, který určuje, kdy jet na Filipíny, je ale počasí. To dělí sezonu na turisticky atraktivní období od prosince do dubna a období mimosezónních slev.   

Tato sekce neobsahuje žádné články

Vhodná doba pro relaxaci na Filipínách: Pro ideální odpočinek na pláži se hodí období od ledna do dubna, kdy spadne v průměru méně než 10 milimetrů srážek (pro srovnání: v Praze spadne měsíčně průměrně 44 milimetrů). Dobře na tom v tomto ohledu je i prosinec nebo květen, vše se ale liší oblast od oblasti. Filipíny se totiž skládají z více než 7000 ostrovů a ostrůvků, což z nich činí nejčlenitější stát na světě. V každé části je také trochu jiné klima, vhodná doba pro relaxaci na Filipínách je všude trochu jiná, zmíněné údaje tedy vztahujeme především k nejnavštěvovanějšímu hlavnímu městu Manila.

Vhodná doba, kdy na Filipíny za přírodou: Tady záleží na tom, zda upřednostníme pohled na zelené pralesy s mohutnými vodopády těsně po období dešťů, tedy v závěru kalendářního roku, nebo možnost pobývat dlouhou dobu venku se suchou hlavou. Ve druhém případě volíme pro zájezdy na Filipíny za přírodou prosinec až začátek května. Odměnou nám bude poznání ojedinělé filipínské přírody v čele s několikacentimetrovými nártouny, kteří patří mezi nejmenší primáty na světě.

Vhodná doba, kdy na Filipíny za sportem: Pro sport si většinou přejeme přiměřené teplo a slunečno. Na Filipínách nemá přílišný význam sledovat teploty, ty totiž po celý rok zůstávají ve stejných mezích a průměrné teploty se v jednotlivých měsících liší jen málo – pohybují se mezi 25 a 30 stupni. Zásadní je ale vývoj úhrnu srážek. Jezdit na Filipíny za sportem od června do října (v oblastech okolo Manily) se tedy příliš nehodí, pro potápění bychom ještě měli počkat na první polovinu kalendářního roku, kdy již není voda po sezóně dešťů ani trochu zakalená.

Vhodná doba, kdy na Filipíny za festivaly a kdy zažít oslavy svátků: Filipíny představují jakýsi křesťanský ostrov v Asii a také díky tomu by nezkušené cestovatele nemělo čekat zase až tolik kulturních šoků, ovšem berme v úvahu, že Filipíny, ač mají vlajku podobnou té české, obývají temperamentní lidé, což můžeme vidět i při oslavách státních světků (1. ledna – Nový rok; Velikonoce – Zelený čtvrtek a Velký pátek; 9. dubna – Bataan and Corregidor Day; 1. května – Svátek práce; 12. června – Den nezávislosti na Španělsku; 31. srpna – Den národních hrdinů; 1. listopadu – Den všech svatých; 30. listopadu – Den A. Bonifacia (Bonifacio Day); 25. prosince – Svátek vánoční; 30. prosince – Den J.Rizala (Rizal Day); 31. prosince – poslední den roku.

Co se týká festivalů, tak k nejzajímavějším patří třeba lednové akce věnované tamní hodně uctívané sošce jezulátka (mimochodem, v Manile mají i ulici San Juan Nepomuceno, která je pojmenována po českém mučedníkovi Janu Nepomuckém).

Láká vás dovolená na Filipínách? Tvůrcem tohoto článku je cestovní kancelář ESO travel, specialista na pobytové i netradiční poznávací zájezdy, včetně mnoha zájezdů na Filipíny a dalších částí jihovýchodní Asie.

 

  

Asean.cz - informace o zemích jihovýchodní Asie:
Barma/Myanmar, Brunej, Filipíny, Indonésie, Kambodža, Laos, Malajsie, Singapur, Thajsko, Vietnam, Východní Timor
filipiny.Asean.cz: Kdy cestovat, počasí doby cesty
Filipíny © 2009 - 2019 Marten & Louis s.r.o.